Portugalia, mimo iż leży w granicach Europy, nie jest pierwszym wyborem turystów, jeśli chodzi o wakacyjny wypoczynek. O wiele szybciej wybierzemy się do stosunkowo tańszej Grecji, czy nawet sporo droższych Włoszech. Natomiast Portugalia jest raczej na szarym końcu.

Portugalia na wakacje – czy to dobry pomysł?

Jednak kraj ten mimo niewielkich rozmiarów, ma wiele do zaoferowania turystom. Nie tylko pod względem zabytków i ciekawych miejsc, ale też kultury, tradycji i obrzędów. Można tu wymienić chociażby święto św. Jana, kiedy to mieszkańcy Porto wychodzą na ulicę się bawić. Osobnym punktem jest fado, czyli melancholijne piosenki, na które często można się natknąć w Portugalii. Dodatkowo organizowane są tu bezkrwawe – co ważne corridy. Nie można też zapomnieć o wielowiekowej tradycji winiarskiej, dzięki której można spróbować fantastycznych win portugalskich.

Fado - jedna z kulturalnych atrakcji w Portugalii
Fado – jedna z kulturalnych atrakcji w Portugalii

Sama pogoda zachęca też do spędzenia wakacji właśnie w Portugalii. Dominuje tu klimat śródziemnomorsko-oceaniczny, co gwarantuje dość wysoką średnią temperatur z całego roku. Północ Portugalii jest trochę chłodniejsza, niż południe, co akurat podczas lata może być plusem. Kiedy na wybrzeżu Algarve panują upały, na północy będzie o wiele przyjemniej. Dobrym momentem na zwiedzanie Portugalii jest wiosna, która się tu zaczyna już w marcu. Drugim terminem będzie jesień, jednak wtedy występują tu spore amplitudy dobowe.

Co warto zobaczyć w Portugalii?

Najbardziej turystycznym regionem w Portugalii jest oczywiście Algarve umiejscowione na południu tego kraju. To właśnie tam jest największe skupisko ośrodków wypoczynkowych i hoteli. Samo wybrzeże może pochwalić się szerokimi, piaszczystymi plażami, czesto połączonymi ze skalistym nadbrzeżem.

Algarve - czyli wakacje w Portugalii
Algarve – czyli wakacje w Portugalii

Wart uwagi jest oczywiści koniec Europy, czyli przylądek Cabo da Roca. Jest to najdalej wysunięty teren należący do naszego kontynentu.

Warto zwiedzić także stolicę – Lizbonę, gdzie najważniejszymi zabytkami jest pomnik Odkrywców, klasztor Hieronimitów oraz zabudowa w centrum, której historia sięga XVII wieku. Warto zajrzeć także do jednej z najstarszych dzielnic, takich jak Alfama czy przejść się mostem nad rzeką Tag.

Oprócz tego atrakcją w Portugalii są tutejsze zamki i pałace z kolorową Sintrą na czele. Warto pojechać do Porto, gdzie produkują do dziś znakomite, wzmacniane wino (w jednych z okolicznych winiarni). Dla osób wierzących punktem obowiązkowym zwiedzania Portugalii będzie także wizyta w Fatimie. To właśnie w tym miejscu objawiła się Matka Boska, więc do dziś pielgrzymują tu wierni z całego świata.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *